Szerencsére, egyre több településen találhatunk termelői piacokat a hagyományos piacok mellett. Mint az elnevezése is mutatja, a helyi termelői piac a kistermelők számára teremt lehetőséget arra, hogy az általuk megtermelt árukat lehetőleg a gazdaságukhoz minél közelebb tudják értékesíteni, és egyben lehetőséget a vásárlóknak arra, hogy biztonságos élelmiszerhez jussanak és akár hosszú távú személyes kapcsolatokat alakíthassanak ki a helyi termelőkkel, akiket azután rendszeresen felkereshetnek. A helyi termelői piacon azok a kistermelők értékesíthetnek, akiknek gazdasága a piac fekvése szerinti megyében, vagy a piac 40 km-es körzetében található. Kivételt jelent Budapest, ahol az ország teljes területéről érkező kistermelők árulhatnak.
A rendelkezések könnyítéseket tettek a hagyományos piaci árusítás feltételeihez képest, illetve védelmet jelentenek a helyi gazdálkodók számára. Míg a hagyományos piac működtetéséhez az illetékes önkormányzat jegyzőjének engedélye szükséges, melynek kiadásában az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság közreműködik, addig a helyi termelői piac működtetéséhez a jegyzőhöz történt bejelentés elegendő.
A területi korlátozások garantálják, hogy csak az engedélyezett területen belüli gazdálkodókkal kerülnek versenyhelyzetbe az eladók, illetve azon rendelkezés, amely szerint csak kistermelők lehetnek jelen piacon, védelmet jelentenek a nagy tételben, esetleg silányabb minőségben forgalmazó kereskedőkkel, tőkeerősebb cégekkel szemben. A módosulás óta a helyi piacok száma jelentős növekedésnek indult, folyamatosan szerveződnek újabb piacok. Annak érdekében, hogy biztosan a legújabb termelői piacokról sem, kövesd oldalunkat! Vásároljunk helyi élelmiszereket és támogassuk a környékünk helyi kézműves termelőit.