Tudtad?
A tyúkanyók, vagyis tyúkanyuk, már akkor beszélnek a csibéikkel, amikor még a tojásban vannak. Ha közel hajolunk a tojásukhoz, kis szerencsével azt is meghallhatjuk, ahogy a kicsik válaszolnak!
A szabad tartású és a nagyüzemi körülmények között tartott tyúkok tojása, nagyban eltérnek egymástól, ízvilág és tápanyagtartalom tekintetében egyaránt. Nem beszélve arról, hogy a szabad ég alatt kapirgáló, magvas takarmányt szemezgető tyúkok, sokkal boldogabbak, mint az „embertelen” körülmények között élő társaik. A nagyüzemi tartásban (idesorolható a mélyalmos és ketreces tartás is) az állatok javarészt hormontartalmú tápot és antibiotikumot kapnak, gazdasági és egészségügyi megfontolásból.
Kereskedelmi forgalomba, diszkontláncok és élelmiszer boltok polcaira, lényegében nem kerül tojás szabad tartásból. Egyenlőre, sajnos szinte elhanyagolható mennyiségben kerül az asztalunkra, háztáji gazdaságokból származó tojás.
A bio minősítés megszerzéséhez, lényegében ugyanúgy kell tartani a tyúkokat, ahogy a háztáji kisgazdaságokban szokás, de ezenfelül még rengeteg más előírásnak is meg kell felelni és komoly adminisztrációs terhet ró a termelőre.
A bio és a háztáji szabad tartású tojás tápanyagtartalmát tekintve nem igazán különböznek. Ha tehát fontos az egészségünk és a pénztárcánk is, válasszuk inkább, a közelünkben termelt háztáji tojást.
A tojás sárgájának színét, az antioxidáns hatású, karotinoidnak köszönheti, ami, a kutatások szerint, segít fiatalon tartani a szemünket, idős korban.
Ráadásul, a tojásban található antioxidáns könnyebben hasznosul szervezetünkben, mint a leveles zöldségekben található.
A tojásban található fehérje, rendkívül könnyen emészthető, hamar felszívódik és ezáltal hamarabb okoz jóllakottság érzést, mint egyéb fehérjeforrás.
A tévhittel ellentétben, nemcsak a tojás fehérje, hanem a sárgája is nagy mennyiségben tartalmaz fehérjét.
A tojás kolint, egy B-vitamin félét is tartalmaz, ami elengedhetetlen, a sejtek megfelelő müködéséhez.
A lecitin egyik alkotóelemeként, hozzájárul ahhoz, hogy a tápanyagok eljussanak az idegsejtekhez, ezzel serkentve agyműködésünket, memóriánkat.
A tyúkanyók, vagyis tyúkanyuk, már akkor beszélnek a csibéikkel, amikor még a tojásban vannak. Ha közel hajolunk a tojásukhoz, kis szerencsével azt is meghallhatjuk, ahogy a kicsik válaszolnak!
Válaszd a szabad tartású friss tanyasi tojást. Nézz szét a Termelői térképen, biztosan találsz kistermelőt a közeledben!
A
Friss tojás. Nem szabad mosni, vagy más módon tisztítani. Nem tárolható +5 fok alatt.
B
A tárolás során, a tojás „apad” . Nő a légkamra mérete és csökken a sűrűsége. A 8 mm-nél nagyobb légkamrájú tojás kerül a csökkent értékű, B kategóriába.
C
Gyenge minőségű, élelmiszeripari hasznosításra szánt tojások. Kereskedelmi forgalomba nem kerülnek.
Extra
Az a tojás számít Extra minőségűnek, ami megfelelelő az A minősítésnek, és ezen felül:
A piskóta egy igazi mumus, ahány ház annyi „elronthatatlan” piskóta recept, és megannyi piskótás kudarc 🙂 A gondot általában az okozza, hogy a sütőből kivéve piskótánk látványosan összeesik. Ezt általában, a nem megfelelően felvert tojásfehérje okozza, érdemes tehát erre a műveletre megfelelő időt szánni , hogy szép fényes, kemény habot kapjunk. Fontos még a liszt szitálása (amióta nem skippelem ezt a műveletet, minden süteményem sokkal levegősebb, könnyedebb), hiszen a piskótánk, a közhiedelemmel ellentétben, nem a sütőportól lesz magas, hanem a levegőtől, amit keverés közben hozzáadunk a tésztához.
A sárga túró egy hagyományos húsvéti étel, ami leginkább a görögkatolikus vidékeken, az Észak-keleti országrészben ismert. Egy liter tejhez, 10 darab tojás, cukor, ízlés szerint mazsola és vaníliás cukor szükséges. Ez elkészítés nagyon hasonlít a madártejhez, de itt pont azt kell elérnünk, amit ott igyekszünk elkerülni: a tojás túrósodását.
Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.